Сольвентний друк в поліграфії

Сольвентний друк в поліграфії

Сольвент здатний розчиняти масла, каучуки, тканини та інші матеріали. Саме ця властивість дозволяє використовувати його в фарбах для поліграфії. Речовина являє собою рідину, яку виробляють з кам'яного вугілля, вона складається з суміші ароматичних і ненасичених вуглеводнів.

Для друку сольвентними фарбами застосовується широкоформатний принтер. Чорнило наносять на різні матеріали: папір, банерну тканину, вініл. Завдяки основному компоненту тонка частина матеріалу розчиняється, і в неї впроваджуються частки фарбувального пігменту. Таким чином, чорнило і носій стають єдиним цілим.

Переваги та недоліки сольвентного друку

Зображення, створені із застосуванням цієї технології, не блякнуть на сонці, не розмокають під дощем. Їм не страшний ні вітер, ні сніг, ні мороз. Продукцію, надруковану методом сольвентного друку, можна демонструвати на вулиці без додаткового захисту (ламінування).

Інші переваги:

 • можна друкувати на носіях без попередньої підготовки
 • чорнило швидко сохнуть
 • широкий діапазон кольорів і відтінків
 • реалістичність і яскравість картинки
 • стійкість зображень до дії спирту, абразивних засобів
 • фарби залишаються яскравими протягом трьох років
 • малюнок не тріскається, не змивається і не обсипається
 • вартість нижче, ніж у інших видів друку.

Недоліки сольвентного друку:

 • висока токсичність фарб
 • неприємний різкий запах
 • низький дозвіл зображення

Як працюють сольвентні принтери?

Друк сольвентними чорнилом здійснює широкоформатний принтер. «Широкоформатний» - означає, що він здатний друкувати на аркушах великий ширини: формату А3, А2, А1 і А0.

У сольвентний принтер заправляють матеріал для нанесення зображень і тексту. Це може бути плівка ПВХ, банер, банерна сітка, полотно, папір і т.д.

Рулонний друкований матеріал встановлюють на задній стороні обладнання за допомогою спеціальних кріплень і подають в друковану зону з роликами. Ролики притискають носій до обертається валу і забезпечують його рівномірну подачу. Потім принтер вимірює ширину робочого поля для того, щоб правильно розмістити макет і отримати мінімум відходів матеріалу.

Носій проходить три зони підігріву:

 1. попередній нагрів
 2. нагрів зони друку
 3. нагрів після друку (сушка)

Нагрівання необхідний, щоб поліпшити якість картинки і збільшити швидкість висихання фарби. Для різних матеріалів і чорнила є свої температурні режими, порушення яких веде до низької якості друку.

Через недостатню температури чорнило не висохнуть повністю або нерівномірно розподілитися по поверхні, утворюючи плямистість. А надто інтенсивний нагрів призведе до того, що матеріал буде підніматися над друкованої зоною. Друкований механізм буде чіплятися за ці опуклості, утворюючи потертості або чорні смуги на матеріалі.

Чорнила наносяться на матеріал за допомогою спеціального пристрою - голівки. Вона являє собою металеву пластину з маленькими отворами, через які подаються краплями чорнила. Обсяг краплі може змінюватися завдяки п'єзоелементи, здатному варіювати свої розміри під дією електричного струму.

Чорнило подаються до друкованої голівці по сольвентостойкім трубках - з картриджів, або з системи безперервної подачі чорнила. Зображення, яке потрібно надрукувати, передається в принтер з комп'ютера за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Види сольвентних чорнила
До їх складу входить циклогексанон - небезпечне для здоров'я людини речовина, яке видає різкий отруйний запах.

Циклогексанон настільки токсичний, що співробітники, що займаються печаткою, змушені працювати в масках і рукавичках, а приміщення, де знаходиться принтер, повинно мати потужну вентиляцію.

Існує чотири види чорнила, що розрізняються за ступенем вмісту циклогексанона. Продукцію на їх основі можна використовувати і в приміщенні. Правда, тільки за наявності хорошої вентиляції. Однак ціна фарб з низьким вмістом циклогексанона дуже висока, а стійкість до пошкоджень - низька, що нівелює їх гідності.

Порівняльна таблиця за видами сольвентних чорнил

назвавміст циклогексанонарозрізнення друкустійкість до впливів
сольвентнівисокий360 dpi висока
низько-сольвентнізнижений720 dpi знижена
еко-сольвентнінизьке1440 dpiнизька
біо-сольвентнівідсутній1440 dpiнизька


 До речі, чим меншою токсичністю володіють чорнило, тим кращої якості друку можна домогтися.

Застосування сольвентного друку

Основна сфера застосування технології - виготовлення широкоформатного зовнішньої реклами . Випари токсичних чорнила не доставляють нікому шкоди на вулиці, а зображення низького дозволу відмінно виглядають здалеку - на величезних банерах і розтяжках.

Як матеріал, на який наноситься картинка, найчастіше використовують полівініловий плівку, вона добре розчиняється під дією сольвенту. Прозору плівку з ПВХ клеять на скло, дерево, пластик або метал.

Завдяки універсальності носія реклама, виготовлена ​​методом сольвентного друку, зустрічається в самих незвичайних місцях, наприклад, на корпусах літаків.

Що можна надрукувати за сольвентної технології: рекламні банери і розтяжки, натяжні стелі для нежитлових приміщень, світлові конструкції, сітілайти ( «тротуарні панно»), фотошпалери, рекламу на транспортні засоби, виставкові стенди і прапори. Технологія не підходить для інтер'єрної друку через токсичності фарб.

Підсумки

 • Широкоформатний сольвентний друк застосовують для виготовлення зовнішньої реклами
 • Чорнило дуже токсичні, їх не можна використовувати в приміщеннях без вентиляції
 • Є чорнило з різним ступенем токсичності. Чим безпечніше фарби, тим вище їх ціна і нижче стійкість до пошкоджень
 • Переваги сольвентного друку: гарна якість картинки, низька ціна. Недолік - токсичність чорнила.
Контактні дані
вул. Промислова 50/52, Львів, Україна
info@wise-print.com.ua
+380 97 142-8-142
Залишити заявку
Відправити